Optimistiske medlemstal
Efterhånden som gennemsnitstemperaturen stiger er det dejligt at se, at klubbens baner igen bliver flittigt brugt af store og små.
Støvlerne er fundet frem fra gemmerne, slut er indendørs træningen, som er god nok til at holde grundformen og kammeratskabet ved lige i de mørke vintermåneder, men nu begynder vi igen at spille rigtigt fodbold.
Krølle er i gang med at kridte baner op, cafeteriet og omklædningsrummene summer igen af aktivitet.
Der er da også grund til optimisme, når man kigger på de nyligt offentliggjorte medlemstal fra DBU. En gennemgang viser således, at blandt pigerne i aldersgruppen 13-18 år er B52/AFC den største Aalborgklub og den tredjestørste i hele Region 1.
Men herresiden gør pigerne rangen stridig. Blandt herrerne i aldersgruppen 25-60 år er B52/AFC således den næststørste klub i hele Region 1, så der er god grøde i klubben på kanten af Grønlandskvarteret.




B52/AFC Nyheder RSS