Køb ForeningsEl og støt B52

Få en gratis slagsvurdering og støt klubben med 4000 kr.

Få et gratis kort til KlubBonus.dk, så støtter du B52/AFC, når du vasker din bil hos Shell Express og vælger Perfect Shine eller Perfect Wash.





Hovedsponsor
logo-center.jpg
08. April 07 | Kategori: B52AFC

sæson start serie 2 herrer


Skrevet af: Keld Pedersen

Uafgjort i premiere kamp ude mod LKB

På en blæsende Skærtorsdag ude i Gistrup, spillede klubbens flagskib 0-0 mod LKB. Vi startede bedst selv om vi havde en strid modvind. Det blev dog ikke noget poleret fodbold fra begge sider, men vi havde dog et lille overtag i spil og havde et par enkelte chancer for at komme foran. Vi er begyndt at spille med en 4 back kæde, som jeg synes fungerede udmærket i store dele af kampen. Forsvaret/midtbane stod godt, men havde dog nogle problemer med at time bolden pga. den stride vind. Vi fik et par halvchancer i 1. halvleg, efter klumpspil og indlæg, men havde ikke den fornødne skarphed foran målet. 2. halvleg startede vi også bedst, men som tiden gik, overtog LKB mere og mere midtbanen og fik derfor lagt et godt tryk på vores bagerste kæder. Det resulterede i et par store chancer, hvor først et hovedstød blev klaret flot af keeper Søren Vennegård. 5 min. senere brændte det igen på og igen var Søren klar ved venstre stolpe efter en godt skud fra en LKB'er. Efter et par udskiftninger fik vi igen overtag på midtbanen og fik skabt et par gode chanser, som med lidt mere koldblodighed burde have bragt os foran, men Christian Liltorp brændte den store mulighed, efter flot sololøb fra Selim Madani. Der var debut til 2 spillere, Thomas Bachmann, der spillede hele kampen og var en solid ankermand i forsvaret og Christoffer Hviid, der kom ind i 2. halvleg og gjorde det ganske fornuftigt. Alt taget i betragtning var det et fornuftigt resultat at komme herfra med. Blæsten og banen gjorde, at vi ikke fik vist særlig godt positionsspil, men det må vi prøve at rette op på fredag, hvor vi hjemme møder Aab.

cheftræner Michael Andersen




Sommerfest

11. May 12 Skrevet af: Louis S. Lantow

Som afslutning på forårets sæson holder vi en grillfest for senior afdelingen lørdag den 23. juni i B52/AFC's klubhus. Vi tænder op i grillen ved 17-tiden, men kom allerede tidligere da flere af senior afdelingens hold spiller hjemme.

SU sørger for alt tilbehøret til grillen, såsom salat, dressing, flutes og toppings, så du skal kun medbringe dit eget kød. Prisen for dette er kun 50 kr.

Der er selvfølgelig også mulighed for at købe øl, sodavand og sprut til favorable priser, men husk kontanter, da vi ikke tager mod kreditkort.

Tilmelding kan ske til:
Louis S. Lantow
Tanja Juul


Drengetrænere søges

10. May 12 Skrevet af: Morten Mønnike-Hald

I forbindelse med, at vi opprioriterer drengefodbolden, mangler vi fra efterårssæsonen 2012 drengetrænere til vore hold i følgende årgange:

  • U6
  • U7
  • U9
  • U10
  • Legebold (U5)


Det er et krav til vore trænere, at de skal kunne udforme og gennemføre et interessant og aldersrelateret træningspas. Som træner i B52 tilbydes du relevante træneruddannelser og en trænerkontrakt. B52 har opbygget et læringsmiljø med fokus på glæde, samarbejde og åbenhed, som vi gerne vil have, at vores trænere er med til at fastholde og videreudvikle.

For yderligere info til opslagene kontakt venligst: Holdansvarlig Lars W. Petersen, tlf. Tlf. 20 80 00 39 eller via mail: 98141665sl@gmail.com


Pigeraketten

09. May 12 Skrevet af: Morten Mønnike-Hald

SÃ¥ er Pigeraketten igen klar til afgang fra B52/AFC.

Mandag den 4. juni vil DBU's Pigeraket lægge vejen forbi B52/AFC for at tage nye fodboldpiger med på en spændende tur.

Har du lyst til at se, om fodbold måske er en sportsgren for dig, så mød op.

Kom i tøj, du kan bevæge dig i - og tag gerne dine veninder med. Der er plads til jer allesammen ombord på Pigeraketten. Og det er selvfølgelig helt gratis.

Læs mere om Pigeraketten her


Visionsmøde for pigefodbold

23. April 12 Skrevet af: Morten Mønnike-Hald

Hvor skal pigefodbolden hen i Aalborg? og skal B52/AFC være med?

Som konsekvens af, at vi har besluttet at indstille det samarbejde, vi under navnet Aalborg Q har haft med AaB, skal B52/AFC gennemtænke sin strategi for pigefodbold.

Derfor inviteres alle forældre, trænere og ledere med interesse i pigefodbold i B52/AFC-regi til et visionsmøde

onsdag den 2. maj kl. 19.30 i klubhuset

Her har alle mulighed for at komme med ideer til pigefodbolden i B52/AFC efter sommerferien.

Mød op og sæt dit præg på fremtidens pigefodbold.


Aalborg Q ophører

23. April 12 Skrevet af: Morten Mønnike-Hald

Det samarbejde, som B52/AFC har har indgået med AaB på U15 piger og U18 piger under navnet Aalborg Q, ophører med udgangen af indeværende sæson.

Læs mere i pressemeddelelsen.


Sommerfest
Drengetrænere søges
Pigeraketten
Visionsmøde for pigefodbold
Aalborg Q ophører

B52/AFC Nyheder RSSB52/AFC Nyheder RSS

[Nyhedsarkivet]


LRL-Design